Podejmij wakacyjne wyzwanie językowe

Co musisz zrobić, by podskoczyć wysoko? To proste – mocno się wybić. Podobnie w nauce języka. Nic nie dzieje się z niczego. Ale, można uprzyjemnić sobie naukę języka. Wystarczy wybrać najprzyjemniejszą i najciekawszą dla siebie drogę. Ja postanowiłam nauczyć się na pamięć (przynajmniej fragmentów) powieści w języku francuskim. Dzisiaj dzielę się swoimi przemyśleniami i wynikami.

 

KROK 1

Motywacja. Jeśli nie wierzysz w całą ideę, to pewnie nie dasz się przekonać. Tylko nie narzekaj, że nauka języka jest trudna i ci nie idzie 🙂

Czemu warto dać szansę nauce na pamięć? Bo jest to świetny, niezwykle skuteczny sposób nauki słownictwa w kontekście i gramatyki w sposób naturalny. Chcąc nie chcąc, wciągamy się w fabułę, dzięki czemu przyswajamy wiedzę z większą łatwością. W odróżnieniu od suchej listy słówek i nieżyciowych przykładów zdań gramatycznych, tutaj mamy logikę, jest sens, często są emocje.

Ktoś mógłby zapytać, “W takim razie może samo przeczytanie książki wystarczy?” Czytanie jest w porządku. Jednak ucząc się na pamięć prozy zapamiętujemy słowa, wyrażenia i konstrukcje na bardzo długo, i tak jakby przy okazji.

I taka drobnostka – ćwiczymy pamięć. Trening umysłu, można by rzec.

Tylko jak to zrobić, by działało?

 

KROK 2

Zdecyduj, czy chcesz pracować sam, czy z nauczycielem. Jesteś typem samouka, samotnym wilkiem, zdyscyplinowanym orłem czy może potrzebujesz kogoś, kto poprowadzi cię przez cały proces? Różnica polega na tym, że w pierwszej opcji wszystko robisz sam. Musisz wykonać niemały research, sprawdzić wymowę, znaczenie słów, przeanalizować konstrukcje. Rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze, co w przypadku osób początkujących może okazać się nie lada wyzwaniem. Ale tym samym przynosi niesamowite korzyści, gdyż bardziej się uaktywniasz. Sam wybierz.

 

(Rozdzielę krok trzeci na dwie części, jako że kierunek działania jest nie jeden, lecz dwa.)

KROK 3a

Z nauczycielem:

Wspólnie wybieracie książkę. Coś co czytałeś w swoim języku lub z chęcią przeczytasz. Ja wybrałam powieść Paulo Coelho, gdyż pisze on w prosty, przystępny sposób.

Nauczyciel robi wprowadzenie. Dowiadujesz się, o czym jest tekst, poznajesz słowa kluczowe.

Czytacie akapit po akapicie. Omawiacie tekst, nauczyciel zadaje ci pytania, dzięki którym przyswoisz słowa i konstrukcje.

Prowadzicie rozmowę w języku obcym. Swobodnie, lecz w nawiązaniu do tematu książki.

Praca domowa. Nauka na pamięć omówionych wspólnie akapitów.

Kolejne spotkanie. Prezentacja nauczonego fragmentu, czyszczenie nieczystości. Kontynuacja.

 

KROK 3b

Solo:

Wybierasz książkę – właściwie jak wyżej, tylko musisz zdać się na siebie.

Analizujesz tekst. Tłumaczysz tekst (słownik online, Google Translate – ale nie ufaj mu bez reszty), sprawdzasz wymowę (klikasz w głośniczek) i przy odrobinie szczęścia sprawdzasz z audiobookiem (czasem ktoś udostępni na YouTube). Równolegle robisz ćwiczenia z samouczków, by lepiej pojąć gramatykę.

Robisz notatki. Zapisujesz, podkreślasz, bazgrolisz – wszystko po to, by lepiej skojarzyć, szybciej zapamiętać. Osobiście wolę mieć tekst na papierze.

Powtarzasz jakieś 50 razy. Wiedząc, o czym jest tekst możesz tworzyć obrazki w głowie lub… na papierze. Żeby nie zasnąć zmieniaj intonację, ton głosu. Znajdź nieszczęśnika, któremu wyrecytujesz treść.

Nie poddawaj się. Nawet jeśli będzie ciężko. W przypadku ciężkich, nieprzyswajalnych fragmentów spróbuj inaczej. Na przykład zapisz tekst, tyle ile pamiętasz. Następnie czerwonym długopisem popraw to, co wyrzeźbiłeś.

Kontynuuj. Nie wiem, jaką osobowością jesteś… Ale ostatni krok (poniżej) może pomóc ci wytrwać i czerpać większą radość z nawet drobnych sukcesów.

 

KROK 4

Pokaż, ile się nauczyłeś. Pochwal się, podziel się. Nagraj filmik ze swoją recytacją tekstu i, jeśli chcesz, udostępnij w internecie. Będziesz miał namacalny dowód na to, ile pracy wykonałeś.

 

 

KROK 5

Na ile to możliwe, używaj wyrażeń z tekstu w mowie i piśmie. W ten sposób twoja praca nie pójdzie na marne.

Powodzenia

 

A jeśli potrzebujesz porad, jak ćwiczyć i uczyć się skutecznie kliknij tutaj.

Leave a Reply